Autor Wątek: Przepisy Kodeksu sportowego FAI a interpretacja sędziów  (Przeczytany 3132 razy)

F2B Karolek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Przepisy Kodeksu sportowego FAI a interpretacja sędziów
« dnia: Września 05, 2017, 19:12:58 »
Witam wszystkich kolegów.
Na przed ostatnich zawodach z cyklu PP
Bemowo 2017 wyniknęła sytuacja w której zdania sędziów, zawodników się podzieliła.
Puchar Polski Bemowo 2017
Skład komosji sędziowskiej
Roman Mucha
Eugeniusz Twarkowski
Andrzej Pikorz
W trakcie wykonywania manewru start model płynnie wzonił się, po przebyciu kilku metrów4-5 statek ponownie dotknął kołami podłoża "odbił się" i dokończył wykonywaną figurę jak i cały lot. Zawodnik otrzymał 0 za figurę Start od całej kpmisji.
I tu zdania się podzieliły sam zawodnik chodzi tu o moją osobę nie zgadza się z oceną, podpierając się kodeksem.
sędzia Andrzej Pikorz na moje pytanie odpowiedział "że taka jest interpretacja sędziego". Sylwester Kubik argumentuję swoją odpowiedź w logiczny sposób jeżeli model nie wystasrtował (nie wykonał, nie skończył figury) z kąd punkty za pozostałe figury? Koledzy sędziowie z Aeroklub Leszno
Andrzej Kiepsch Jerzy Grzelski również twierdzą ze manewr powinien być normalnie oceniony. Większość zawodników też jest tego zdania. Podczas rozgrywania zawodów kolega Andrzej Pikorz wykonał telefon do pana Stefana Kraszewskiego i z jego interpretacji wypowiedzianej przez Andrzeja zawodnik powinien otrzymać 1lub2pkt.
Z kolei zawodnik i sędzia Janusz Haszczyński stwierdził że jest to bardzo poważny błąd i ocenę za figurę stawiał  by w granicach 5pkt.
Czyli tak naprawdę można sobie powiedzieć po co jest kodeks skoro interpretacja sędziego jest ważniejsza, a może to sędziowie źle interpretują kodeks..

Pozdrawiam
F2B Karolek

wojtech

  • ⓜⓞⓓⓔⓛⓐⓡⓩ
  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
    • f2b.cba.pl
Odp: Przepisy Kodeksu sportowego FAI a interpretacja sędziów
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2017, 19:42:20 »
W kodeksie jest tylko opis jak należy poprawnie wykonać figurę i do tego załączony rysunek więc interpretacja sędziego jest najważniejsza. Faktycznie 0 punktów powinno być zarezerwowane tylko w przypadku nie wykonania figury. Można się posłużyć analogią do piłki nożnej gdzie wszyscy znamy kodeks.  Zawodnik zostaje podcięty na polu karnym lecz sędzia nie dyktuje karnego ponieważ uznał że w jego mniemaniu się nie należy. I nic się nie da zrobić. Można tylko sobie pokrzyczeć sędzia kalosz.

pol2503

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Przepisy Kodeksu sportowego FAI a interpretacja sędziów
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2017, 21:33:09 »
Szanowni Koledzy, w kodeksie jest wszystko napisane tyko trzeba przeczytać. wklejam poniżej fragment z  kodeksu przetłumaczonego  przez Stefana Kraszewskiego dotyczący przyznawania oceny 0 za figurę
..... Każdy sędzia powinien przyznać 0 (zero) za:
-    Manewry pominięte lub do wykonania których zawodnik nie przystąpił.
-    Manewry rozpoczęte, ale nieskończone.
-    Manewry z niewłaściwą liczbą powtórzonych figur (za mało lub za dużo).
-    Manewry wykonane w kolejności niezgodnej z programem.
-    Manewry wykonane bez minimum 1 ½ okrążenia w locie poziomym po 
      poprzednim manewrze..........
 
Ja na ostatnich Mistrzostwach Europy na Węgrzech również wykonałem taki start jak Karol w Warszawie. Za start dostałem 6,5  a nie 0 i to od trzech sędziów.  Karol miał rację, że zwrócił uwagę na swoją punktację. Poproszę  Stefan Kraszewskiego  aby zaktualizował tłumaczenie kodeksu do najnowszej wersji i wyraził zgodę na publikację na stronie .

Pozdrawiam
S.K.